Ponad 40 letnie doświadczenie niemiecko-fińsko-estońskiego zespołu ludzi produkującego między innymi piany poliuretanowe firmy Henkel zaowocowało wypuszczeniem na rynek kolejnej, unikalnej piany poliuretanowej przeznaczonej do budownictwa.
Od wielu lat rynek Europy jest wprost zasypany różnego rodzaju pianami poliuretanowymi. Komunikacja na etykiecie zawiera często wykluczające się właściwości. Dodatkowo dochodzą piany pod różnymi markami, które nie posiadają swoich fabryk a muszą wszelkim sposobem przekonać etykietą do siebie możliwie największą grupę klientów. Z zasady tego rodzaju piany produkowane przez dużych producentów bazują na tanich formułach tak aby nie były w stanie konkurować parametrami z „markowymi” wyrobami. Dodatkowo low – cost piany są częstym wyborem klienckim gdzie często przymyka się oko na jakość i łatwość aplikacji.
Lekko przydługi wstęp wyjaśnia w jakimś stopniu ogromną złożoność zadania wprowadzenia pistoletowej piany GreenQ gun na rynek europejski, które jest w stanie wykonać tylko producent z wieloletnim doświadczeniem. Testy, porównania itp. powinny być zarówno laboratoryjne jak i aplikacyjne. Aplikacje należy przeprowadzać w możliwie różnych warunkach pogodowych biorąc pod uwagę nawyki wykonawców na całym świecie.
Podczas dobierania formuły chemicznej wzięto pod uwagę ponad 14 mierzalnych parametrów (często wykluczających się), które tworzą kompromisowy mix właściwości produktu, który przede wszystkim będzie odporny na błędy podczas aplikacji. Stosunkowo łatwo „wyostrzyć” dwie – trzy cechy piany poliuretanowej kosztem innych parametrów tak aby użytkownik mógł zauważyć tzw. „różnicę” versus „konkurencja” ale tylko w warunkach laboratoryjnych. Okupione to będzie utratą najważniejszych cech aplikacyjnych piany.
GreenQGun Plus to kwintesencja kluczowych parametrów optymalnej pianki „budowlanej” w odpowiedniej gradacji ważności. Po pierwsze bardzo łatwo miesza się zawartość opakowania. Każdy użytkownik wie z doświadczenia, że piana niewymieszana będzie spływać w wyniku czego nie da się jej prawidłowo aplikować. „Mieszalność” jest kluczowa aby pianka w ogóle mogła „zadziałać”. Dziwnie brzmiący, często niedoceniany parametr „mieszalności” jest pomijany przez niedoświadczonych klientów. Skutkuje to reklamacjami a co za tym idzie stratą czasu i pieniędzy. Często wykonawca traci niezadowolonego inwestora. Wykonawca odwraca się od dostawcy pian bez wyjaśnienia prawdziwej przyczyny problemu. Problem jest powszechny i nie należy go bagatelizować.
Kolejnym parametrem to legendarna „niskoprężność”, która jest rozumiana przez klientów na wiele sposobów. Agresywny marketing nakazuje nazywać niskoprężnymi pianami każdą pianę; nawet takie, które z zasad fizyki takimi nie są. Wracając do GreenQ; użytkownik mający dylatację 5 cm na 5 cm nie musi myśleć w jakim stopniu wypełnić dylatację. Wypełnia całą szczelinę nie martwiąc się, że coś „urośnie” i trzeba będzie „obcinać” naddatki. Wcześniej wspomniana cecha GreenQ podczas aplikacji to jeden z wyników jej „niskoprężności”. Nie tracimy czasu na kalkulowanie w jakim stopniu wypełniamy ubytki, nie czekamy kiedy „urośnie”, nie obcinamy – podsumowując oszczędzamy czas i samą zawartość opakowania. To właśnie z tego powodu GreenQGun określa się dodatkowo w nazwie Control+. Wykonawca jest w stanie w pełni kontrolować aplikację dzięki „niskoprężności” a również specjalnej formuły chemicznej, która zapewnia optymalną stabilność wymiarów piany po utwardzeniu. „Niskoprężność” to także bezpieczeństwo pracy Greenq Gun Control +; nie ma zagrożenia uszkodzenia elementów uszczelnianych podczas rozprężania się produktu.
Nie mniej ważny jest czas potrzebny do tego aby GreenQ Gun Control+ usieciował. Nawet początkujący wykonawca wychwyci super – krótki okres tworzenia naskórka – około 5- 7 minut oraz okres całkowitego utwardzenia w przekroju; warkocz piany będzie usieciowany w przeciągu zaledwie 20-30 minut. Jest to rekord w klasie pian jednoskładnikowych na rynku europejskim. Wykonawca nie lubi czekać na utwardzanie piany. Krótkie czasy utwardzania piany to oprócz wydajności jedne z najbardziej pożądanych cech pian poliuretanowych.
Wspomniana wydajność to element porównań, ciągłych dyskusji, której piany otrzymujemy najwięcej z opakowania o tej samej zawartości. Takie porównania w warunkach polowych to element nieustannej walki przedstawicieli handlowych producentów pian o klienta. W przypadku GreenQ Gun uzyskano wydajność najwyższą z możliwych w klasie pian 50 litrowych a do takich zalicza się GreenQ Gun. Parametr wydajności został sprawdzony i potwierdzony przez laboratorium korzystając z metod organizacji FEICA. Organizacja zrzesza uznanych, największych producentów pian poliuretanowych na świecie. Działalność tej organizacji to między innymi ustalanie zasad według, których porównuje się i bada pianki poliuretanowe.
Przysłowiową wisienką na torcie jest fakt dbałości o środowisko. 33 % PMDI (jednego z reagentów tworzącego piankę poliuretanową przy udziale wilgoci z powietrza) pozyskiwane jest z recyklingu; jest to ewenement na skalę światową. Oczywistą oczywistością jest, iż Henkel zadbał także o to aby tworzywo sztuczne użyte do produkcji opakowania GreenQ Gun pochodziło również z rynku wtórnego.